dcheader.gif (26564 bytes)

Veterans of Foreign Wars, National Employment Awards

Employer of the Year, Large Company --  Employer of the Year, Small Company  --  James C. Gates Distinguished Service Award  --  National Employment Service Officer Award

 

EMPLOYER OF THE YEAR--LARGE
FIRST PLACE WINNER

2003            DynCorp Technical Services (Fort Rucker, Alabama)
2002            ITT Industries, Systems Division (Fort Bragg, North Carolina)
2001             State Correctional Institution at Somerset (Somerset, Pennsylvania)
2000            Comcar Industries, Inc (Winter Haven, Florida)
1999            ITT Federal Services Corporation (Fort Sill, Oklahoma)
1998            Burlington Northern Santa Fe, Topeka  Sys. Main. Term. (Topeka, Kansas)
1997            James River Corporation (Green Bay, Wisconsin)
1996            DynCorp, Hood Army Airfield (Fort Hood, Texas)
1995            ITT Federal Services Corporation-Fort Sill Project (Ft. Sill, Oklahoma)
1994            Beech Aerospace (Madison, Mississippi)
1993            Chrysler Corporation (Kokomo, Indiana)
1992            Lockheed Support Systems, Inc. (Arlington, Texas)
1991            Workload, Inc. (Mobile, Alabama)
1990            Potlatch Corporation (Brainerd, Minnesota)
1989            Boeing Louisiana, Inc. (Lake Charles, Louisiana)
1988            Twitchell Textiles (Dothan, Alabama)
1987            Grumman Technical Services Division (Titusville, Florida)
TOP

SECOND PLACE WINNER
TOP

2003            ITT Industries, Systems Division ( Fort Bragg, North Carolina)
2002            Dyncorp Technical Services (Fort Rucker, Alabama)
2001            PEMCO AEROPLEX, Inc (Birmingham, Alabama)
2000            Pactiv Tenneco Packaging (Temple, Texas)
1999            Goodyear Tire & Rubber Co. (St. Marys, Ohio)
1998            Allied Signal Technical Services (Jacksonville, Florida)
1997            Lockheed Martin Logistics Management (Holloman AFB, New Mexico)
1996            The Wackenhut Corp., Central Illinois Office ( Bloomington, Illinois)
1995            Comcar Industries, Inc. (Auburndale, Florida)
1994            P&WC Aircraft Services, Inc. (Bridgeport, West Virginia)
1993            Lear Siegler Management Services Corp. (Wichita Falls, Texas)
1992            Twitchell Division of Ludlow (Dothan, Alabama)
1991            Atlantic Marine, Inc. (Mobile, Alabama)
1990            Dryden Flight Research Facility (Edwards, California)
1989            The Chicago & Northwestern Transportation Co. (Chicago, Illinois)
1988            San Antonio Real Property Maintenance (San Antonio, Texas)
1987            Weyerhouser (Mt. Pine, Arkansas)
 

THIRD PLACE WINNER
TOP

2003            State Correctional Institution of Cresson (Cesson, Pennsylvania)
2002            Illinois Veterans Home (Quincy, Illinois)
2001            Kelly Springfield Tire Company (Fayetteville, North Carolina)
2000            Clement Pappas Company (Seabrook, NJ)
1999            The Wackenhut Corporation (Fort Lauderdale, Florida)
1998            Bridgestone/Firestone (Wilson, North Carolina)
1997            Industrial Security Service Inc. (Lakewood, Ohio)
1996            Tiffany Office Furniture (Conway, Arkansas)
1995            Beech Aerospace Services, Inc. (Madison, Mississippi)
1994            The Goodyear Tire & Rubber Company (Topeka, Kansas)
1993            First Brands Corporation (Rogers, Arkansas)
1992            The Chicago & Northwest Transportation Co. (Chicago, Illinois)
1991            Newport Steel, Inc. (Newport, Kentucky)
1990            Flight Safety International (Broken Arrow, Oklahoma)
1989            Amoco Chemical Company (Decatur, Alabama)
1988            Tyson Distribution Center (Rogers, Arkansas)
1987            Northwest Paper Division of Potlatch Corp. (Cloquet, Minnesota)
 

EMPLOYER OF THE YEAR--SMALL  
FIRST PLACE WINNER
TOP

2003            TRW Systems (Killeen, Texas)
2002            The Wackenhust Corporation (Fort Bragg, North Carolina)
2001            PRC, INC (Fort Hood, Texas)
2000            Physically Challenged Services Industries, Inc (Fort Hood, Texas)
1999            Ratheon Aerospace Company (Wichita Fall, Texas)
1998            Lear Siegler Services, Nas Whiting Field (Milton, Florida)
1997            UNC Aviation Services (Milton, Florida)
1996            Anamet Electrical, Inc. (Mattoon, Illinois)
1995            Caldwell Machining, Inc. (Emporium, Pennsylvania)
1994            UNC Lear Siegler (Fort Campbell, Kentucky)
1993            Northwest Sheet Metal, Incorporated (Rogers, Arkansas)
1992            Mitchell Coach Manufacturing, Inc. (Pryor, Oklahoma)
1991            Holcomb Machine Tool Products Corporation (Elm Springs, Arkansas)
1990            Burnside-Ott Helicopter Maintenance Service Project (Milton, Florida)
1989            Barfield Instrument Corporation (Miami, Florida)
1988            Hernandez Electric Company (Phoenix, Arizona)
1987            Dynalectron Aerospace Division (Fort Campbell, Kentucky)
 

  SECOND PLACE WINNER
TOP

2003            DynCorp Technical Services (Jacksonville, Florida)
2002            DynCorp Technicla Services (Jacksonville, Florida)
2001            TBC Coporation (Fayetteville, North Carolina)
2000            Lear Seigler Services, Inc (Eufaula, Alabama)
1999            Lear Siegler Services, Inc. (Milton, Florida)
1998            Sweeney's Micro Systems, Inc. (Tyler, Texas)
1997            PRC Inc. (Fort Hood, Texas)
1996            Met-Tech, Inc.(Helena, Montana)
1995            LPS Computer Service Group, Inc. (Escondido, California)
1994            Johnson Controls World Service, Inc. (Sheppard AFB, Texas)
1993            Environmental Waste & Material Systems, Inc. (Winter, Wisconsin)
1992            Quaker Oats (Tipton, Indiana)
1991            Management and Technology Associates, Inc. (Huntsville, Alabama)
1990            International Systems Company (Mobile, Alabama)
1989            Mankato District Office, Minnesota Department of Transp (Mankato, MN)
1988            Industrial Electric Incorporated (Lowell, Arkansas)
1987            Rogers Water Utilities (Rogers, Arkansas)
 

  THIRD PLACE WINNER
TOP

2003            Raytheon Technical Services (Fort Polk, Louisiana)
2002            Diaryman's (Cleveland, Ohio)
2001            DynCorp Field Technical Services (Fernandina Beach, Florida)
2000            TBC Corporation (Fayetteville, North Carolina)
1999            Atlas Roofing Corporation (Ardmore, Oklahoma)
1998            Lukeann Concepts (Raleigh, North Carolina)
1997            SICO North America, Inc. (Conway, Arkansas)
1996            Medusa Aggregates Company (West Pittsburgh, Pennsylvania)
1995            Gear Products, Inc., Division of Blount, Inc. (Tulsa, Oklahoma)    
1994            SICO Incorporated (Conway, Arkansas)
1993            AJAX Die Casting (Broken Arrow, Oklahoma)
1992            Business Security Associates, Inc. (Hudson, Ohio)
1991            United Farm Automation (Chatfield, Minnesota)
1990            J & J Masters Oil Company (Norman, Oklahoma)
1989            Air Treads, Inc. (Houston, Texas)
1988            Aero Turbine Incorporated (San Ramon, California)
1987            Michigan Transmitter Facility (Republic, Michigan)
 

JAMES C. GATES DISTINGUISHED SERVICE AWARD
FIRST PLACE WINNER
TOP

2003            Michael J. Graber, Sr (Pennsylvania)
2002            Michael a. Olen (Texas)
2001            Charles L. Miller (North Carolina)
2000            Danny L. Wright (Fernandina Beach, Florida)
1999            Gregory V. White (Copperas Cove, Texas)
1998            Richard W. Wormwood (Rutland, Vermont)
1997            Kenneth E. Madison (Killeen, Texas)
1996            Richard Gary (White River Junction, Vermont)
1995            David Buchanan (Anchorage, Alaska)
1994            James R. Edge (Rutland, Vermont)
1993            Randolph W. Walker (Houston, Texas)
1992            Samuel J. Bramblett (Albuquerque, New Mexico)
1991            Irving Gallegos (Mesa, Arizona) and
                    Caleb Faulkner (Durham, North Carolina)
1990            Louie B. Muse (Dalton, Georgia)
1989            Albert Cliette (Fayetteville, North Carolina)
1988            Monongalia County Veterans Task Force (Morgantown, West Virginia)
1987            James P. Clay (Covington, Kentucky)
 

SECOND PLACE WINNER
TOP

2003            David L. Calenzo (New York)
2002            Sam J. Condrey (Alabama
2001            Donald McNally (Texas)
2000            John P. Savage (Marysville, Ohio)
1999            Joseph LeClair (St. Albans, Vermont)
1998            Bell Heywood (El Centro, California)
1997            Bill Padgett (Yuba City, California)
1996            Bill W. Patterson (Goldsboro, North Carolina)
1995            Roger C. Gatewood (Austin, Texas)
1994            Mark W. Ervin (Jackson, Ohio)
1993            Joy Jenko (Pittsburgh, Pennsylvania)
1992            Barbara A. Thompson (Dade City, Florida)
1991            John R. Hargrave (Rogers, Arkansas)
1990            Herman Hensley (Huntington, West Virginia)
1989            Reynaldo Infante (Woodstock, Illinois)
1988            Charles L. Miller (Fayetteville, North Carolina)
1987            Gerald L. Kessell (Galesburg, Illinois)
 

  THIRD PLACE WINNER
TOP

2003            Juan Ruiz-Campos (North Carolina)
2003            Charles L. Thompson (Ohio)
2001            Richard Doyle (Vermont)
2000            James H. Hartman (Albany, New York)
1999            S. Ron Chromulak, (Monessen, PA)
1998            John W. Hart (Tacoma, Washington)
1997            Wesley A. Davis (Las Cruces, New Mexico)
1996            Loren Dennis Simpson (Waverly, Ohio)
1995            Loren Dennis Simpson (Waverly, Ohio)
1994            Robert "Bob" Jepson (Kotzebue, Alaska)
1993            Ben Keeley, (Coeur d'Alene,  Idaho)
1992            James E. Terry (Selma, Alabama)
1991            FIRST PLACE WAS A TIE--OMITED THIRD PLACE
1990            Donald L. Watson (Wichita Falls, Texas)
1989            Ed Hoban (La Crosse, Wisconsin)
1988            Ron Boardman (Prescott, Arizona)
1987            Richard C. Crawford (Tulsa, Oklahoma)
 

NATIONAL EMPLOYMENT SERVICE OFFICE AWARD
FIRST PLACE WINNER
TOP

2003            Oregon Employment Department, Bend Field Office (Bend, Oregon)
2002            WorkSource of Clay County (Orange Park, Florida)
2001            Alabama State Employment Security Office (Phenix City, Alabama)
2000            Goldsboro Employment Security Commission (Goldsboro, North Carolina)
1999            Fayetteville JobLink Career Center of Employment Security Commission (Fayetteville, North Carolina)
1998            Pierce County, Lakewood Job Service Center (Tacoma, Washington)
1997            Goldsboro Employment Security Commission (Goldsboro, North Carolina)
1996            Killeen Local Office, Texas Employment Commission (Killeen, Texas)
1995            Aurora Job Service Center (Aurora, Colorado)
1994            Alaska Employment Service Office (Anchorage, Alaska)
1993            Selma Employment Service Office (Selma, Alabama)
1992            Tahlequah Local Office (Tahlequah, Oklahoma)
1991            Galesburg Employment Security Office (Galesburg, Illinois)
1990            Milwaukee South Job Service (Milwaukee, Wisconsin)
1989            Nacogdoches Texas Employment Service Office (Nacogdoches, Texas)
1988            Pottsville Employment Service office (Pottsville, Pennsylvania)
1987            Fayetteville Job Service Center (Fayetteville, North Carolina)
 

  SECOND PLACE WINNER
TOP

2003            Frankoin County Team Pennsylvania Career Line (Chambersburg, Pennylvania)
2002            Texas WorkForce Center (San Angelo, Texas)
2001            Texarkana WorkForce Center (Texarkana, Texas)
2000            Texarkana WorkForce Center (Texarkana, Texas)
1999            St. Albans Career Resource Center (St. Albans, Vermont)
1998            Asheville Local Office, Employment Security Commission (Asheville, NC)
1997            Marysville EDD (Marysville, California)
1996            DuBois Job Center, Pennsylvania Job Center (DuBois, Pennsylvania)
1995            Sioux Falls Job Service Office (Sioux Falls, South Dakota)
1994            Alabama State Employment Service (Montgomery, Alabama)
1993            DuBois Job Center (DuBois, Pennsylvania)
1992            Alabama State Employment Service (Dothan, Alabama)
1991            Athens Employment Security Office (Athens, Tennessee)
1990            Job Service of Florida (St. Petersburg, Florida)
1989            Orlando Job Service Office (Orlando, Florida)
1988            Athens Employment Service Office (Athens, Tennessee)
1987            Rogers Employment Security Division (Rogers, Arkansas)
 

  THIRD PLACE WINNER
TOP

2003            Fayetteville JobLink Career Center (Fayetteville, North Carolina)
2002            St. Mary's Job Center (St. Mary's, Pennsylvania)
2001            Jacksonville Local Office Employment Security Commission (Jacksonville, North Carolina)
2000            Waverly One Stop Employment & Training Center (Waverly, Ohio)
1999            Texas Workforce Commission San Angelo Local Office (San Angelo, Texas)
1998            Cleveland Downtown One-Stop Employment Center (Cleveland, Ohio)
1997            Roseburg Field Office, Oregon Employment Department (Roseburg, Oregon)
1996            Kinston Local Office, Employment Security Commission of NC (Kinston, North Carolina)
1995            Conroe Local Office, Texas Employment Commission (Conroe, Texas)    
1994            Texas Employment Commission (Wichita Falls, Texas)
1993            Claremore Local Office (Claremore, Oklahoma)
1992            Indiana Department of Employment & Training Service (Kokomo, Indiana)
1991            Metro Oklahoma City Employment Security Office (Oklahoma City, OK)
1990            Nacogdoches Texas Employment Commission (Nacogdoches, Texas)
1989            Milwaukee Downtown Job Service Center (Milwaukee, Wisconsin)
1988            Mandan Employment Service Office (Mandan, North Dakota)
1987            Hagerstown Job Service Local Office (Hagerstown, Maryland)
 

home

home | veterans service | legislative service | action corpspublic affairsveterans employment assistance servicesecurity & foreign affairs | vfw.org

Search The Washington Office Website

Sign up for our Washington Newsletter for information about current legislation, benefits and to find out what's going on in the Halls of Congress

Copyright 2002; Veterans of Foreign Wars of United States, Washington Office; 200 Maryland Ave NE; Washington, DC 20002. Telephone  (202)543-2239. Email vfw@vfwdc.org  All Rights Reserved.